Sign In

Blog

Latest News
50% off on eating out in the UK

50% off on eating out in the UK

Find the restaurant that registered to the Scheme: Search 50% Off Restaurants

Diners will get a 50% discount off their restaurant bill during August under government plans to bolster the embattled hospitality sector.

Chancellor Rishi Sunak unveiled the “eat out to help out” discount as part of a series of measures to restart the economy amid the coronavirus pandemic.

Where and when can I use the discount?

The discount will be valid at 129,000 participating restaurants, pubs and cafes across the UK. It can be used on every Monday, Tuesday and Wednesday throughout August on any eat-in meal at a participating establishment. The scheme will kick-off on August 3 and will run until August 31.
Find the restaurant that registered to the Scheme: Search 50% Off Restaurants

The deal means people can get up to £10 off per head if they eat out from Monday to Wednesday. Mr Sunak also said VAT on hospitality and tourism would drop to 5%.

Customers will automatically have the discount removed from their bill after being calculated by staff. All participating restaurants, pubs and cafes will then be able to claim the cash back from the government each week. This means customers will have to research which restaurants are participating in the scheme before they book meals out to ensure they can use their discount. Customers will still have to pay full price at any business which isn’t part of the scheme.

We will update for upcoming related news.

Source: https://www.bbc.co.uk/news/business-53337170
Source 2: https://metro.co.uk/2020/07/08/how-get-one-rishi-sunaks-50-off-discounts-restaurants-12964157/

İngiltere’de Restaurant’larda yemek yiyenlere % 50 indirim

%50 indirim uygulayan restaurant işletmelerini bu linkten arayabilirsiniz: %50 indirim uygulayan restaurant ara


Hükümet, ağırlama sektörünü destekleme planları kapsamında, restoran sakinleri Ağustos ayında restoran faturalarından% 50 indirim alacak.

Şansölye Rishi Sunak, koronavirüs pandemisinin ortasında ekonomiyi yeniden başlatmak için bir dizi önlemin bir parçası olarak “yardım etmek için yemek yiyin” indirimini açıkladı.

İndirimi nerede ve ne zaman kullanabilirim?

İndirim, İngiltere genelinde 129.000 katılımcı restoran, pub ve kafede geçerli olacak. Katılımcı bir kuruluştaki herhangi bir yemek yemek için Ağustos ayı boyunca her Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri kullanılabilir. Program 3 Ağustos’ta başlayacak ve 31 Ağustos’a kadar sürecek. İndirim sunacak restoran, pub ve kafelerin isimleri henüz açıklanmadı, çünkü işletmeler pazartesiye kadar kayıt yaptıramıyorlar .

Anlaşma, insanların pazartesiden çarşambaya kadar dışarıda yemek yemeleri halinde kişi başına 10 £ ‘a varan indirim alabileceği anlamına geliyor. Sunak ayrıca konukseverlik ve turizm KDV’sinin % 5’e düşeceğini söyledi.

Müşteriler, personel tarafından hesaplandıktan sonra indirimi faturalarından otomatik olarak alacaklar. Katılımcı tüm restoranlar, barlar ve kafeler her hafta devletten nakit talep edebilecek. Bu, müşterilerin indirimlerini kullanabilmelerini sağlamak için yemek rezervasyonu yapmadan önce hangi restoranların programa katıldığını araştırması gerektiği anlamına geliyor. Müşteriler, katılım yapmamış bir işletmede tam fiyat ödemek zorunda kalacaklar. O yüzden katılımcı firma listesini kontrol etmenizde fayda olacaktır.

Konuyla ilgili haberler oldukça sizi bilgilendireceğiz.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *