Sign In

Blog

Latest News
Turkey moved to the non-RED List Country in the UK

Turkey moved to the non-RED List Country in the UK

The traffic light system implemented in the UK has been changed as of today, making it simpler. According to this new structure, it was divided into two lists as non-red and red. With this new system in Turkey, it was put on the allowed countries, old saying “green list”.

From Mon 4 Oct, if you’re fully vax you won’t need a pre-departure test before arrival into England from a non-red country and from later in Oct, will be able to replace the day 2 PCR test with a cheaper lateral flow.

Eight countries and territories will come off the red list from Weds 22 Sept at 4am, including TURKEY, PAKISTAN and MALDIVES.

Thus, the problems experienced while returning from Turkey are good news that will provide some relief.

Source:

Türkiye, İngiltere’de Green List Ülke Listesine taşındı

İngiltere’de uygulanan trafik ışığı sistemi bugün itibarıyla değiştirilerek daha sade hale getirildi. Bu yeni yapıya göre kırmızı olmayan ve kırmızı olmak üzere iki listeye ayrıldı. Türkiye’de bu yeni sistemle birlikte eski “yeşil liste” diye izin verilen ülkeler arasına alındı.

4 Ekim Pazartesi’den itibaren, tamamen aşılı iseniz, kırmızı olmayan bir ülkeden İngiltere’ye gelmeden önce bir kalkış öncesi testine ihtiyacınız olmayacak ve Ekim’den sonra, 2. gün PCR testini daha ucuz bir testle (lateral flow) değiştirebileceksiniz.

TÜRKİYE, PAKİSTAN ve MALDİVLER de dahil olmak üzere sekiz ülke ve bölge 22 Eylül Çarşamba saat 04:00’ten itibaren kırmızı listeden çıkacak.

Böylece Türkiye’den direk dönüşlerde zorunlu olan Otel konaklama alma zorunluluğu ortadan kalkmış oldu. Artık bir nebze de olsa rahatlama sağlayacak sevindirici bir haber olarak duyurmak istedik.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *